Magazyn energii – jak go dobrać do instalacji fotowoltaicznej?

Zmiany w systemie rozliczeniowym energii przesyłanej do sieci oraz wzrosty cen zakupu energii elektrycznej z sieci wpływają na rozwój zainteresowania Konsumentów systemami hybrydowymi. Powszechnie znana jest opinia, że instalacje hybrydowe zwiększają bezpieczeństwo energetyczne, a sam magazyn energii daje nam w pewnym stopniu niezależność energetyczną.

Korzyści wynikające z magazynu energii

 

Zastosowanie systemu hybrydowego pozwala na zwiększenie wykorzystania własnej energii, którą wytworzy instalacja fotowoltaiczna. Zmniejsza się zatem ilość energii oddawanej do i pobieranej z sieci. W efekcie pozwala to na oszczędności w formie zysku ze zmagazynowanej energii, co w ujęciu długoterminowym zmniejsza również okres zwrotu inwestycji. W lipcu 2024 r. planowane są kolejne zmiany w systemie rozliczeniowym net-billing. Energia oddawana do sieci rozliczana będzie w oparciu o ceny godzinowe (obecnie rozliczanie odbywa się według rynkowej ceny z miesiąca poprzedniego RCEm). W odniesieniu do funkcjonalności magazynu energii i możliwości ładowania baterii również z sieci zmiany w systemie rozliczeniowym będą korzystne podczas ładowania w niższej taryfie. Innymi słowy, istnieje możliwość ładowania magazynu, gdy ceny energii będą niższe (np. taryfa nocna) i zużywania (rozładowywania), gdy ceny energii z sieci będą wyższe (np. rano), przez co zużycie zmagazynowanej, „tańszej” energii będzie bardziej opłacalne finansowo. Dodatkowo, zgodnie z programem Mój Prąd 4.0. jest możliwość otrzymania dofinansowania na magazyn energii, co również korzystnie przekłada się na zmniejszenie okresu zwrotu inwestycji.

Dobór magazynu – pojemność

 

Pojemność magazynu energii powinna zostać dobrana nie na podstawie rocznego, czy miesięcznego zużycia energii, jak w przypadku doboru mocy instalacji fotowoltaicznej, ale w odniesieniu do średniego dziennego zużycia energii w budynku w kWh. Dobór systemu na podstawie indywidualnego dobowego zapotrzebowania wynika z przyjętego cyklu pracy magazynu energii: ładowanie w ciągu dnia – rozładowywanie w ciągu dnia/nocy. Zatem pierwszym krokiem w doborze odpowiedniego magazynu energii jest analiza profilu zużycia energii w budynku. Warto uwzględnić zarówno aktualne zużycie, jak i ewentualne planowane zmiany.

Co istotne, magazyn energii nie musi pokrywać w 100 % dziennego zużycia, gdyż sam fakt magazynowania części energii zwiększa autokonsumpcję energii wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny, nawet gdy jest to 50% dziennego zapotrzebowania. Duże magazyny zapewniają większy poziom niezależności i bezpieczeństwa energetycznego, niemniej wiąże się to również z wyższymi kosztami inwestycyjnymi. Ponadto w okresie zimowym zmniejsza się ilość produkowanej energii przez system fotowoltaiczny, zatem zapewnienie ładowania dużego magazynu będzie wiązać się z niekorzystnie przewymiarowaną instalacją PV. Magazyn energii, aby był opłacalną inwestycją musi cały czas pracować w optymalnych i odpowiednio dobranych warunkach, dlatego ważne jest dostosowanie jego pojemności do rzeczywistych potrzeb.

Warto mieć również na uwadze, że większość magazynów energii dostępnych na rynku ma możliwość rozbudowania w przyszłości poprzez dołożenie dodatkowych modułów baterii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze magazynu?

 

Znając pojemność magazynu energii jaki chcemy zainstalować kolejnym krokiem jest wybór konkretnego produktu. Pierwszym istotnym parametrem, który należy zweryfikować jest kompatybilność baterii z inwerterem, do którego zostanie podłączony. Zarówno producenci inwerterów hybrydowych, jak i producenci baterii udostępniają listę kompatybilnych produktów. Do kolejnych parametrów do weryfikacji należą:

  • Pojemność – ile energii jest w stanie zgromadzić magazyn energii?
  • Moc – ile urządzeń jest w stanie zasilić?
  • Sprawność magazynowania – ile energii tracimy na skutek ładowania/rozładowywania
  • Rodzaj baterii – baterie litowo-jonowe są lżejsze i bardziej wydajne
  • Ilość cykli ładowania – im wyższa tym lepsza
  • Możliwość rozbudowy
  • Żywotność
  • Gwarancja

Nasza oferta:

 

W ofercie HEWALEX dostępne są dwa rodzaje magazynów energii kompatybilnych z dostępnymi inwerterami hybrydowymi SOLIS – Pylontech US3000C oraz Pylontech  Force H2.

Autor: Wanda Bies

Dział Fotowoltaiki HEWALEX

Opublikowano: 13.09.2022