- Dla instalacji na dachu pochyłym
- Wysoka jakość
- Bezpieczny montaż
- Dla instalacji na dachu płaskim
- Wysoka jakość
- Bezpieczny montaż
- Dla instalacji na gruncie
- Wysoka jakość
- Bezpieczny montaż
Mocowania paneli fotowoltaicznych i ich rodzaje
Niezależnie od warunków zabudowy paneli fotowoltaicznych, należy zapewnić jak najkorzystniejsze warunki nasłonecznienia dla ich całorocznej wydajnej pracy. Najwyższe uzyski energii panele fotowoltaiczne będą uzyskiwać gdy ich nachylenie będzie się mieściło w zakresie od 25 do 45°. Nie jest konieczne, aby były one skierowane ściśle w kierunku południowym. Jeżeli odchylenie od południa nie będzie większe niż 45° to obniżenie rocznych uzysków energii będzie dla paneli PV nieznaczne.
Mocowania paneli fotowoltaicznych są dostępne dla montażu paneli PV na dachach nachylonych i płaskich, a także na gruncie. W przypadku dachu nachylonego pozostaje wybrać rodzaj elementu mocującego do konstrukcji dachu. Może być to zarówno hak w przypadku np. dachówki falistej, jak też śruba dwugwintowa dla płaskich pokryć typu dachówka bitumiczna, papa, blacha itp.
Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu lub na gruncie?
Montaż paneli fotowoltaicznych w typowym domu jednorodzinnym wymaga znalezienia odpowiedniej powierzchni dachu dla ich zabudowy. Najczęściej wybierane w ostatnim czasie instalacje fotowoltaiczne mają moc od 6 do 10 kWp. To oznacza że stosując panele o mocy rzędu 380 W potrzebne będzie od 30 do 50 m² wolnej powierzchni dachu. Nie zawsze jest to możliwe, stąd też pozostaje wówczas jedynie opcja montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie.
Jest to wygodne rozwiązanie, jednak należy zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji oraz odporność na warunki zewnętrzne. Stabilność dotyczy zarówno samej konstrukcji, ale też fundamentów. Muszą być one trwale związane z gruntem tak aby wyeliminować ryzyko uszkodzeń instalacji przy silnym wietrze. Konstrukcje z oferty firmy Hewalex są wykonane ze stali konstrukcyjnej o podwyższonej wytrzymałości z powłoką antykorozyjną Magnelis ®.