- Technologia Plug&Play
- Obsługa z aplikacji mobilnej
- Zabudowa w gnieździe elektrycznym
- Rozszerzone funkcje
- Opcja zdalnego nadzoru
- Montaż naścienny
- Rozszerzone funkcje
- Opcja zdalnego nadzoru
- Montaż w grupie pompowej ZPS
Sterowniki solarne – najważniejsze jak najwyższe uzyski ciepła
Sterowanie pracą instalacji solarnej ma na celu w pierwszej kolejności uzyskiwanie przez nią jak największych ilości ciepła. Wymaga do dostosowywania pracy instalacji do zmiennych warunków pogodowych i temperatury wody. Dlatego też podstawową funkcją jaką realizują praktycznie wszystkie sterowniki solarne, jest pomiar i porównywanie dwóch temperatur. Pierwszą z nich jest temperatura na wyjściu z kolektorów słonecznych, a drugą zwykle temperatura wody użytkowej w podgrzewaczu.
Zasada działania sterownika paneli solarnych jest jednakowa. Jeżeli temperatura glikolu w kolektorach słonecznych jest o kilka stopni wyższa niż w wody w podgrzewaczu, to uruchomiona zostanie pompa obiegu solarnego. W ten sposób ciepło jest przekazywane do momentu gdy jest to możliwe. Jeżeli temperatura kolektorów słonecznych obniży się np. wskutek zachmurzenia to pompa obiegowa zostanie wyłączona.
Bezpieczeństwo i ochrona instalacji solarnej
Sterownik do kolektorów słonecznych spełnia także bardzo ważną funkcję podstawowego stopnia ich ochrony przed przegrzewaniem. W ten sposób przed uszkodzeniem chronione są elementy wewnętrzne instalacji solarnej. Sterowniki solarne uznanych producentów powinny posiadać bardzo użyteczną funkcję urlopową. Jej działanie zdecydowanie wpływa na bezpieczeństwo i żywotność instalacji solarnej.
Podczas dłuższej nieobecności mieszkańców domu, funkcja urlopowa zastępuje ich, uruchamiając w nocy schładzanie wody zgromadzonej w podgrzewaczu. Odbiór ciepła następuje w wyniku pracy pompy obiegu glikolowego, a oddawanie ciepła do otoczenia odbywa się w kolektorach słonecznych. Dzięki temu w kolejny słoneczny dzień instalacja solarna może pracować i ponownie podgrzewać wodę. Jednocześnie ogranicza się możliwość przestojów w pracy i przegrzewania kolektorów.
Współpraca z osprzętem instalacji solarnej
Nowoczesny sterownik instalacji solarnej pozwala na współpracę z dodatkowymi urządzeniami czy akcesoriami. Może być to np. współpraca z kotłem grzewczym, który będzie automatycznie uruchamiany przy zbyt niskiej temperaturze wody użytkowej gdy w ciągu dnia było niewielkie nasłonecznienie.
Innym przykładem może być presostat, który pozwoli wykryć zbyt niskie ciśnienie glikolu w instalacji solarnej. Wreszcie przykładem rozszerzenia funkcji sterownika solarnego może być współpraca z systemem EKONTROL. Pozwoli to na zdalny nadzór instalacji solarnej przez Internet. Nie tylko umożliwi to zdalną obsługę i zmianę ustawień sterownika, ale także wczesne otrzymywanie sygnałów ewentualnych alarmów czy awarii.